Суттєво посилено відповідальність за несплату аліментів
Не хочеш сплачувати аліменти – потрапляєш під примусове стягнення
С 6 лютого 2018 року вступає в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів»
Згідно цього Закону зміни вносяться до ряду Законів України, до них входять : Кодекс України про Адміністративні правопорушення, Сімейний Кодекс України, ЗУ «Про дорожній рух», ЗУ «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадянам України» і т.д.
Кардинальні заходи передбачені цим Законом будуть спрямовані на осіб в яких заборгованість перевищує сукупний розмір суми відповідних платежів за шість місяців. Тобто якщо особа ухиляється від сплати аліментів, до нього будуть застосовуватися такі запобіжні заходи:
- Непотрібен дозвіл другого з батьків для виїзду дитини за кордон.
Ст. 157 Сімейного Кодексу доповнено частиною 5 «Той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку, за наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців»
- Не сплатив аліментів – вперед на суспільно корисні роботи
Ст. 1831 до КУпАП встановлено, що несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, — тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин»
- Обмеження керування транспортним засобом, або позбавлення права керування транспортним засобом.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови, в тому числі про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
А у випадку, якщо боржник, стосовно якого винесена постанова про обмеження керування транспортним засобом, продовжить вождіння транспортним засобом – його можуть позбавити права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
- Обмеження користування вогнепальною зброєю та тимчасове обмеження права боржника на полювання
Також внесено зміни в ЗУ «Про виконавче провадження», і зараз у випадку наявності заборгованості зі слати аліментів може бути встановлено тимчасове обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії.
Встановлена законодавча можливість обмеження боржника у праві полювання — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
Слід зазначити, що боржники заносяться до Єдиного реєстру боржників, яка ведеться з метою оприлюднення інформації про невиконані майнові зобов’язання. Відомості з реєстру виключаються одночасно з винесенням постанови про закінчення виконавчого провадження (сплати заборгованності).