ЧИ ІСНУЄ В УКРАЇНІ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СПАЛЮВАННЯ СУХОГО ЛИСТЯ
Осінь – найкрасивіша пора року, адже саме восени дерева вбираються в різнокольоровий наряд і звичні для нас шляхи на роботу, в школу, в магазин можуть перетворюватись на вражаючі та надихаючі душу пригоди. Але при цьому прикро бачити та відчувати у повітрі наслідки від спалювання опалого сухого листя.
На жаль, навіть сьогодні не всі люди розуміють наслідки реальної шкоди, яку може отримати людина від спалювання сухого листя, а вона насправді є надзвичайно небезпечною для здоров’я. Окрім шкоди здоров’ю, паління сухого листя тягне за собою ще один негативний наслідок – це шкода довкіллю. Також дим від вогнищ зависає у повітрі, тим самим погіршуючи видимість на дорогах, що може призвести до ДТП.
Цікаво дізнатись, як дивиться законодавець на таке питання та чи існує в Україні відповідальність за спалювання сухого листя.
Стаття 50 Конституції України наголошує, що кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
За змістом Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» кожний громадянин України має право на безпечне для його життя та здоров’я навколишнє природне середовище та зобов’язаний берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства, а також не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів. Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом державного комітету України з питань житлово-комунального господарства N 76 від 17.05.2005 року, прибудинкова територія повинна постійно утримуватися в чистоті, систематично очищатися від сміття, тари, опалого листя.
Спалювати листя категорично забороняється за приписами Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України N 105 від 10.04.2006 року.
І нарешті, важливим буде зазначити про відповідальність. За самовільне випалювання рослинності або її залишків передбачена адміністративна відповідальність, яка закріплена статтею 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме накладення штрафу на громадян від 170 до 340 грн. і на посадових осіб – від 850 до 1190 грн.
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природнозаповідного фонду, — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 204 до 680 грн. і на по-садових осіб — від 1190 до 1700 грн.
Відповідно до статті 242-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення, зокрема за самовільне випалювання рослинності або її залишків, розглядається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Головний державний інспектор України з охорони навколишнього природного середовища та його заступники, старші державні інспектори та державні інспектори.
Отже, підсумовуючи, можна зазначити, що в Україні заборонено самовільно спалювати опале сухе листя. Для громадян, які порушують це правило,встановлена відповідальність. У разі, якщо ви стали свідком такого правопорушення, рекомендуємо повідомити Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, з метою притягнення до відповідальності порушників.
Нагадуємо, що для вас щоденно працює гаряча лінія правової допомоги «Наш Краматорськ». Юридична консультація проводиться для власників та користувачів соціальних карток «Наш Краматорськ», яку ви на безкоштовній основі можете отримати, попередньо замовивши її за телефоном – 0800210700.